Niestety chociaż używamy bezpyłowych maszyn cyklinujących najlepszej światowej marki Lagler to nie sposób uniknąć całkowicie niewielkiego zapylenia. Oczywiście nie należy obawiać się tego typu nieczystości ponieważ odkurzacz i trochę pracy rozwiązują tego rodzaju problem. Poza tym przed remontem warto zabezpieczyć folią te elementy, które muszą pozostać w pomieszczeniu i mogą ulec zapyleniu.
Lakiery poliuretanowe standardowo schną i utwardzają się około siedmiu dni ale delikatne użytkowanie jest możliwe najczęściej już następnego dnia. Należy unikać przykrywania świeżo lakierowanej podłogi i pozwolić jej w tym czasie swobodnie “oddychać" ponieważ Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia przebarwień takich miejsc. Nawet gdy lakier w stu procentach się utwardził nie jest on odporny na każde obciążenie i zarysowanie. Jego wytrzymałość zależy od klasy lakieru oraz podłoża, na którym jest rozłożony.
To zależy od wielu czynników, ale dla Państwa orientacji można przyjąć, że dwuosobowa ekipa jest w stanie na gotowo wykonać 20 m2 dziennie. Czas wydłużyć może nierówna powierzchnia, duże szpary, montaż listew przypodłogowych, naprawy, rodzaj lakieru jakiego używamy, temperatura oraz wilgotność, które mogą znacząco wpłynąć na proces schnięcia lakierów itp.
Należy dążyć za wszelką cenę do usunięcia wszystkich mebli aby ułatwić pracę ekipie cyklinującej i nie podnosić kosztów remontu. Jeśli np. szafa ma pozostać w danym miejscu można pod nią nie cyklinować. Problem pojawia się gdy chodzi np. o biurko, którego nie można usunąć. Wówczas osoby, które cyklinują muszą przestawiać wielokrotnie pozostawiony mebel, oraz lakierować etapami, co może niekorzystnie odbić się na efekcie końcowym.
Najpierw remontujemy ściany później podłogę. Jednak podczas prac cykliniarskich pojawia się odrobina pyłu oraz zdarzają się drobne zabrudzenia, dlatego warto zostawić ostatnie malowanie ścian na koniec lub wykonać zaprawki jeśli cykliniarka zrobiła jakieś uszkodzenia. Ostatnie malowanie ścian na koniec jest szczególnie polecane w sytuacji gdy wymieniamy listwy przypodłogowe, ponieważ najwygodniej jest je zaakrylować i dopiero ostatecznie pomalować ścianę.
Cały proces jest wieloetapowy. W skrócie minimum trzykrotnie cyklinowane są powierzchnie stosunkowo równe. W międzyczasie wykonujemy szpachlowanie a następnie polerowanie podłogi po czym rozpoczynamy lakierowanie. Jedna warstwa lakieru podkładowego oraz dwie warstwy głównego to typowy aktualnie standard. Oczywiście dochodzi jeszcze matowienie międzywarstwowe. O cyklinowaniu na Wikipedii